Posjet delegacije Kineskog wushu saveza Zagrebu i Hrvatskoj

HWUS je ugostio visoku delegaciju Kineskog wushu saveza na čelu s g. Mr. Zhang Jianxinom, dopredsjednikom Kineskog wushu saveza, Mr. Zhang Wangnanom, direktorom Odjela za promociju i trening Kineskog wushu saveza, koji je promovirao Grading sistem Kineskog wushu saveza, u svrhu ujednačavanja kriterija i postavljanja standarda znanja i vještina trenera i majstora wushua u cijelom svijetu, te Ms. Zeng Fang, direktoricom odjela Vanjskih poslova Kineskog wushu saveza, koja je došla s ciljem uspostavljanja bilateralnih odnosa s našim savezom te upoznavanja sa savezima koji djeluju u našoj regiji. Uz njih tu je bila i vrhunska changquan trenerica gđa Wei Xinhuan, te dvoje svjetskih wushu prvaka koji su demonstriali program za polaganje – Mr. Wu Yanan (Taijiquan) i Ms. Chen Yanping (Nanquan/Wing Tsun). Imati ovakve vrhunske svjetske stručnjake i sportaše u Zagrebu, bila je velika čast i rijetka prigoda, pa su u njoj maksimalno uživali hrvatski i srpski wushu treneri i sportaši. Prije vikend seminara, delegacija je posjetila Rovinj i Poreč gdje su je ugostili predstavnici turističke kompanije Maistra, koji su nam omogućili uvid u sve mogućnosti organiziranja različitih wushu evenata, od edukacijskih seminara do europskih i svjetskih prvenstava. Konačno u Zagrebu je delegacija posjetila i Konfucijanski institut, te ju je primio i predsjednik HOO-a, g. Zlatko Mateša koji je u čast delegacije organizirao i svečani ručak. Na svečanom ručku, g. Mateša nas je upoznao s činjenicom da HOO ima potpisan ugovor s Kineskim ministarstvom sporta i da se temeljem tog ugovora može dogovoriti razmjena stručnjaka te dolazak wushu trenera na dulji boravak u Hrvatskoj te rad s našim sportašima. Također nas je upoznao s činenicom da je svoj doktorat napravio na Pekinškom sveučilištu te ga za Kinu vežu snažne veze. Obećao je i početi trenirati Tai chi do slijedećeg dolaska kineske delegacije. Za vrijeme ručka, još se jedna zanimljiva stvar dogodila. Naime u kutu terase Šestinskog lagvića s koje smo imali predivan pogled na osunčani Zagreb, ručao je aktualni hrvatski premijer g. Zoran Milanović. Kada je završio s ručkom, Predsjednik Mateša zamolio ga je za fotografiranje s našom wushu delegacijom što je premijer Milanović i prihvatio. Tako su naši kineski gosti imali priliku danas se fotografirati s dva hrvatska premijera – jednim bivšim i jednim aktualnim. Dojmovi koje nose sa sobom, zasigurno su odlični, suradnja se nastavlja, a sklopljena su i nova prijateljstva. Veliki planovi su pred nama, a predstavnici kineskog saveza, obećali su da će posjet Hrvatskoj postati tradicionalni običaj, čime su nas posebno razveselili.