Europski prvaci u wushuu na prijemu u HOO-u

Zagreb, 5. lipnja 2017. – Hrvatska wushu reprezentacija osvojila je četiri zlatna odličja na 4. Europskom kungfu – wushu prvenstvu održanom u svibnju Tbilisiju. Tim povodom, delegacija Hrvatskog wushu saveza na čelu s predsjednikom Zoranom Baracom posjetila je 5. lipnja 2017. godine Hrvatski olimpijski odbor gdje ih je primio predsjednik Zlatko Mateša.
Ana Marija Malešević, inače studentica Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i trenerica wushua i taekwondoa, osvojila je zlato u borbama (Qingda) u kategoriji do 56 kilograma te u disciplini gurajućih ruku (Tui Shou). U istoj disciplini (Tui Shou) u kategoriji do 85 kilograma europski prvak postao je Vedran Tepavac. Sedamnaestogodišnji Toni Čujić Klenovar iz Pule postao je europski juniorski prvak u borbama (Qingda). Na Prvenstvu je nastupilo 700 natjecatelja iz 29 zemalja, a hrvatski su se reprezentativci izborili za odličja u disciplinama u kojima dominiraju turski i ruski borci. Predsjednik HOO-a Zlatko Mateša čestitao je na iznimnim rezultatima koji otvaraju put za kvalitetnije praćenje wushua od strane HOO-a, a razgovaralo se i o mogućoj razmjeni iskustava s vrhunskim kineskim stručnjacima, i to temeljem sporazuma o suradnji između HOO-a i Kineskog olimpijskog odbora. Predsjednik i sportski direktor Saveza, Zoran Barac i Petar Turković, osvrnuli su se na izazove s kojima se susreću s obzirom na vrlo ograničena financijska sredstva te podsjetili da ih do kraja godine očekuje još jedno veliko međunarodno natjecanje – Mediteransko prvenstvo u Grčkoj. Majstor i učitelj nanbuda Petar Turković iskazao je veliko zadovoljstvo s programom osposobljavanja za obavljanje poslova trenerice i trenera wushu-tai chi chuana, wushu-sanshoua i kung fua koji je pokrenula Hrvatska olimpijska akademija u suradnji sa Savezom. Prijavljeno je 40 polaznika a radi se o prvoj generaciji koja se u Hrvatskoj školuje za trenere u ovom borilačkom sportu.